top of page

Fuat Selim Ramazanoğlu

13 Mayıs 1962 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Beykoz ilçesi nüfusuna kayıtlı olup yaşamını ailenin 6. kuşağı olarak Kanlıca’da sürdürmektedir.

 

Eğitimine Kanlıca Sedat Simavi İlkokulu’nda başlamıştır. 1. ve 2. sınıfları bu okulda okuduktan sonra 3., 4. ve 5. sınıfları Göztepe Pansiyonlu İlkokulu’nda okuyarak buradan mezun olmuştur. Orta öğrenimine 6. sınıf olarak Beyoğlu Mümtaz Tarhan Lisesi’nde başlamış daha sonra Terakki Vakfı Şişli Terakki Lisesi’ne devam etmiştir. 7., 8., 9., 10. ve 11. sınıfları burada tamamlamış ve bu köklü eğitim kurumunun 100. yıl mezunlarından biri olarak lise öğrenimini tamamlamıştır. 1979 yılında ‘İ. D. M. M. A.’ Mimarlık Fakültesi’ne girerek yüksek öğrenimine başlamıştır.

 

 

İş hayatına 1985 yılında serbest meslek erbabı olarak başlamış daha sonra 7 Temmuz 1993 tarihinde ‘İON MİMARLIK LTD ŞTİ’ni kurmuştur. Mesleğini ortağı A. Gafur Pamukçu ile birlikte sürdürmektedir.

 

1994 yılında Alev Tüke ile evlenmiş, 1997 yılında Fuat isminde bir oğlu dünyaya gelmiştir.

 

Boğaziçi’ndeki küçük bir yerleşim olan Kanlıca doğumlu olması ve yaşamının ilk 35 yılını ailenin ata yadigarı yalısında geçirmesi nedeniyle deniz ile ilgili olan her türlü aktiviteyi sevmiş ve gerçekleştirmiştir. Bunlar arasında balıkçılık, yelkencilik, kayak, sandalla yapılan geziler ve su altı serbest dalışları vardır.

 

Bunun dışında yurtiçi ve yurt dışı seyahatleriyle farklı kültürleri, farklı coğrafyaları tanımak, fotoğraf çekmek, detaylı gezi notları hazırlamak ve kendi mesleği ile ilgili dökümanları toplayarak bunları arşivlemek yaşam tarzındaki öncelikleri arasındadır.

Mimarlık, tarihi yapılar ve mekanlar konusundaki 40 yıla yaklaşan bir çalışma sonucu oluşturduğu belge ve fotoğraflara dayalı kapsamlı bir arşive sahiptir. Bu arşivde 12000’i aşkın renkli dia pozitif, 10000’i aşkın renkli/siyah beyaz fotoğraf yer almaktadır.

 

Bugüne kadar çeşitli dergilerde de kültür ve tarih konularında bazı yazıları yayımlanmıştır. 1996 yılında Arkitekt Dergisi’nde 6 adet, 2005-2006/2012-2014 yıllarında Yelken Dünyası Dergisi’nde 34 adet, 2013-2014 yıllarında arasında Rabarda Dergisi’nde 6 adet yazısı yayımlanmıştır. ‘Kanlıca, Boğaziçi’nde Bir Köy’ kitabının çalışmalarında 2005 yılında başlamış 2017 yılında kitap basılarak yayın dünyasının beğenisine sunulmuştur.

 

Yazarın kayıtlı olduğu bazı dernekler ise şöyledir:

Doğal Hayatı Koruma Derneği (Eski Üyelerinden), H.K.E.M.T.B.L. (Üye), Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (Kurucu Üye), Yıldız Üniversitesi Mezunlar Derneği (Üye), Yarınlar İçin Eğitim Derneği (Üye), İstanbul Yelken Kulübü (Üye), İstanbul Ticaret Odası Sosyal Tesisleri (Üye)

bottom of page